NEJSEM VŽDYCKY POHODOVÁ, JSEM „JENOM“ ČLOVĚK

Mami, tak já si balím kufry, když mě nemáš ráda, prohodí jen tak mimochodem moje šestiletá dcera… Momentálně se jí totiž nevěnuju tak, jak by chtěla, a nudí se. A tak tuhle větu občas prohodí, aby si získala pozornost.

Ano, nemá to se mnou někdy lehké. Nemám totiž na ni tolik času, kolik by si přála. Ale ani já to nemám zrovna jednoduché, obstarat celou rodinu, uvařit, věnovat se dětem, a přitom nebýt uhoněná jak pes a k tomu se tvářit jak sluníčko.

Nejsem ta ideální máma s nonstop úsměvem na tváři… A bylo by to vůbec přirozené?

Vybavuje se mi včerejší nepěkná událost. Nestíhám oběd, vše je tak trochu na stres. Emu jsem pozdě vyzvedla ze školy a přicházíme pozdě i na nový kroužek. Celá udýchaná držím malého bráchu v náruči a běžíme rychle na hodinu.

Už jsme v tělocvičně, rychle klušu k paní lektorce a omlouvám se. Chci jí představit Emu, kde pro Boha je? Pak vidím, že si tam vzadu lelkuje a trvá jí to snad sto let. Copak neví, že spěcháme?

Vjíždí do mě vztek.

Ztotožňuju se bohužel s ním, i když tam v dálce na pozadí slyším slabý hlásek „povol, to není důležité“. I tak se slyším, jak řvu „Emooooo!!! Kde proboha jsiiiii?“

Jakmile se slyším, okamžitě vím, že to není fér, ale prostě si teď nemůžu pomoci. Nějak je toho na mě dneska moc a nervy povolují.

Dceru předávám a jdu se provětrat ven. Přemýšlím o všem. V duchu se jí omlouvám.

Znáte to, poznáváte se? Taky si vždycky říkáte, že příště už takhle ne?

Ze všech podobných situací plynou určitá poučení:

 • Je skvělé, že si to uvědomuji, chci na sobě pracovat.
  Budu se snažit příště líp. Někdy to vyjde a já se zastavím ještě dřív, než bouchnu, někdy to jako dnes nezvládnu. Co je ale dobré, si těchto situací začít všímat.
 • Přijmout se taková jaká jsem – to je asi ta největší úleva.
  Ano, nejsem matka kliďas s flegamitckým úsměvem na tváři. Prostě jsem jen obyčejný člověk a někdy taky pěkně unavená, a to mě pak vytočí leccos. Taková jsem. Ale super, můžu s tím pracovat!
 • Spěch a z toho vzniklý stres vždy vyústí v emoční krizi.
  Ideální je tomu předcházet a vše plánovat s rezervou – pro mě velká výzva, ale stojí za to. To je asi to nejdůležitější: PŘEDCHÁZET TOMU!
 • Zastavit se a zeptat se sama sebe. Je to opravdu tak důležité?
  Proč máme na sebe takový bič? Ve většině situací o nic nejde a svět se nezboří.
 • A teď to nejtěžší: emoce nepotlačovat, přijmout je a jen pozorovat, co se v mém těle děje.
  Jakoby se zastavit a vnímat své tělo zevnitř, nechat vše proběhnout, ale jen v sobě. Jasně, lehce se to řekne. Ale při troše tréninku to časem fakt jde líp a líp.
 • Umět se omluvit a uznat svou chybu.
  Už jen tím, že se omluvíme a vysvětlíme celou situaci i své emoce, tak své okolí alespoň učíme sebereflexi.
 • Každý den si udělat chvilku pro radost.
  Rozhodně není sobectví, když si denně naordinujeme čas a děláme to, co nás baví.
 • Když je nejhůř, zeptat se sama sebe, co pro sebe právě teď můžu udělat?
 • A když už dojde k výbuchu, nic si nevyčítat.
  Další těžká výzva. Stalo se, už to nezměním, ale můžu to zkusit dokázat příště 😊

Milé ženy, přijímejte se takové, jaké jste, buďte k sobě shovívavé a mějte se sebou trpělivost. A hlavně na sebe nezapomínejte! Kde je spokojená máma, tam je šťastná rodina!

PS. Válčíte každý den a máte pocit nespokojenosti, smutku nebo frustrace? Přečtěte si ebookŽIVOTNÍ RESTART V DESETI KROCÍCHa zkuste žít trochu jinak…

Štěpánka Gruberová
Jsem transformativní koučka a propagátorka zdravého životního stylu. Pomáhám lidem zbavit se strachu, nalézt vnitřní sílu a nekonečný zdroj radosti. Odhaluji vnitřní programy a bloky, které člověka brzdí. Inspiruji, jak prožít život v lásce, zdraví a hojnosti. Jsem autorka ebooků "ŽIVOTNÍ RESTART - 10 klíčů k zázračné proměně vašeho života" a "JAK ŽÍT ŠŤASTNÝ A NAPLNĚNÝ ŽIVOT". Více o mně zjistíte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.