Jak čelit svým strachům se zdviženou hlavou

Je několik minut po půlnoci a já se bohužel probouzím. Okamžitě se mi do hlavy vkrádají myšlenky na to nejhorší. Mysl ochromená strachem roztáčí děsivý kolotoč temných scénářů. Žaludek se stahuje v křeči. Najednou mi přijde nemožné věřit v dobrý konec.

Snažím se strach přijmout a prodýchat jej. Moc se to ale nedaří. Chvíli je klid, potom mým tělem prochází nová vlna té hrůzy…

NOCI BÝVALY JAKO TEMNÉ PEKLO

V mém životě bylo mnoho temných období, kdy jsem se tváří v tvář setkala s velkými strachy. Byly to strachy z budoucnosti, z neblahých situací a životních krizí anebo jen momentální (žaludek stahující) obavy, jak zvládnu například vystoupit a provést řeč před publikem (moje práce to tenkrát občas obnášela).

V tomto článku se zaměřím pouze na ty strachy spojené s nějakou nepříjemnou životní lapálií, která s námi dokáže pořádně zamávat.

Večer jsem chodila spát s přáním, ať se v noci nevzbudím. Protože právě ty noci bývaly největší peklo…

Zajímavé bylo, že ráno jsem se cítila jako mávnutím proutku daleko víc v pohodě. Musela jsem fungovat a na zbytečné myšlenky prostě nezbyl čas.

Vím, že je dobré své strachy umět přijmout a nebojovat s nimi. Jakmile jdeme totiž do odporu, s emocí bojujeme a celkově jdeme proti proudu života. Zbytečně si tak můžeme blokovat i případné řešení nějaké situace, která nás tak straší v hlavě…

ALE CO NEJVÍC POMOHLO?

UVĚDOMĚNÍ! Uvědomění, že celý ten velký strach ve mně spustilo pár špatných myšlenek. Nic víc. I když jsem byla v těch nejhorších situacích, nikdy se mé děsivé scénáře nenaplnily. Bála jsem se tedy úplně zbytečně a zbytečně své tělo týrala.

Ty myšlenky nejsou realita. Nejsou pravdivé. Není to naše JÁ. Jsou jen šílenou konstrukcí mysli a my jim uvěříme. A pak se toho všeho pořádně bojíme. Čím víc jim dáme prostor, tím víc nabývají na důležitosti a důvěryhodnosti. A nabalují se další a další.

JAK Z TOHO KOLOTOČE VEN?

Víte, že existuje něco, co nás vede životem jako proud vody v řece? Tedy pokud se necháme nést a nejdeme proti tomu, nepříčíme se. Dávno jsem pochopila, že život po nás nechce, abychom trpěli. Jen abychom pochopili a poučili se. A důvěřovali.

Nejsme tou loutkou, co se musí nechat zmítat nepřízní osudu. Jsme pánem situace a kormidelníkem, který si sám udává směr. Každý z nás máme své vnitřní vedení. Svůj kompas, který nás dokáže zdárně dovést k cíli.

Jedinou podmínkou je věřit v dobro. Mít lásku v srdci. Mít víru. Nemusíme věřit v Boha, ale můžeme věřit tomu, že když to celé přijmeme, necháme to plynout, a přitom v duchu důvěřujeme vlastní intuici, která vždy zná východisko i z té největší bryndy, tak proplujeme každým temným údolím. PROSÍM, VĚŘTE TOMU.

5X RYCHLÁ ZÁCHRANA

  1. Naše podvědomí zná vždy řešení. Nacházíte-li se nad propastí, dejte si záměr, vyšlete své přání a každý den si jej předříkávejte v meditaci podle návodu v ebooku Životní restart.

  2. Staňte se pouhým pozorovatelem vlastní mysli. Přestaňte se s ní ztotožňovat – sledujte své myšlenky a řekněte si: „Zase mám mysl plnou strachu. No a co? Opravdu se právě teď musím něčeho bát? Jsem právě nyní v tuto vteřinu v průšvihu? NE! Jsem zdravý, mám co jíst a nic se mi neděje…“

  3. UVĚDOMTE SI, ŽE VŠECHNY TYHLE STRACHY SE VZTAHUJÍ VŽDY K BUDOUCNOSTI A PRÁVĚ TEĎ SE VÁM VŮBEC NIC NEDĚJE…

  4. Jakmile vám přijde strach na mysl, okamžitě vědomě zastavte špatné myšlenky, které jej způsobily. Uvědomte si, že to není skutečné, JE TO JEN MYŠLENKA. A když je to jen myšlenka, lze přeci změnit. A když ji nedokážeme změnit, můžeme začít cokoli dělat, aby se naše mysl zaměstnala něčím jiným a přišla na myšlenky jiné. Jděte do práce, mezi lidi, popovídejte si s kamarády, jeďte na výlet, ukliďte si doma…

  5. A hlavně se zcela odevzdejte s důvěrou životu. Svému strachu začněte čelit láskou. Láska a strach jsou totiž dvě nejsilnější emoce, které nejvíc ovlivňují naše životy. Dobrá zpráva je, že láska má navrch! Tam, kde je láska a víra v dobro, strach zařadí zpátečku.

Vědomě si řekněte, že vám se nic špatného nemůže stát. Věřte tomu. Věřte v dobro a vysílejte lásku. To je jediný blokátor strachu.

Jakmile jsme ochromeni strachem, ztrácíme své vedení. Nenechte se jím ovládnout.

Žijte tady a teď. Konejte, co je PRÁVĚ TEĎ nutné a nezaobírejte se budoucností. Co žijeme nyní, to je naše budoucnost. Jak k problému přistoupíme právě teď, tak si připravíme půdu pro svou budoucnost.

Když přijde ta hrozná chvilka, ihned si řekněte:
„Já to zvládnu, důvěřuji svému vedení, důvěřuji životu. Vysílám lásku a ta vše přemůže. Moje láska a víra je silnější než strach. Nic se mi nemůže stát. Z celého srdce děkuji.“

Štěpánka Gruberová
Jsem transformativní koučka a propagátorka zdravého životního stylu. Pomáhám lidem zbavit se strachu, nalézt vnitřní sílu a nekonečný zdroj radosti. Odhaluji vnitřní programy a bloky, které člověka brzdí. Inspiruji, jak prožít život v lásce, zdraví a hojnosti. Jsem autorka ebooků "ŽIVOTNÍ RESTART - 10 klíčů k zázračné proměně vašeho života" a "JAK ŽÍT ŠŤASTNÝ A NAPLNĚNÝ ŽIVOT". Více o mně zjistíte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.